Uvařit si můžeme i ze starého chleba

Každoročně se u nás vyhodí takřka sto kilogramů potravin na osobu. V domácnostech pak vyhodí každý z nás v průměru 25 kilogramů jídla. Přitom podle statistik si 12 procent lidí, převážně seniorů a samoživitelů, nemůže finančně dovolit mimo jiné každodenní konzumaci masa. I proto PENNY dlouhodobě bojuje proti plýtvání. Podporuje Českou federaci potravinových bank, přispívá do potravinových bank a v letošním roce spustilo ve spolupráci s federací projekt HEZKY ČESKY BEZ PLÝTVÁNÍ.

Cílem projektu, na který PENNY letos na jaře věnovalo 8 miliónů korun, je snížit plýtvání potravinami, zefektivnit jejich distribuci potřebným a rozšířit distribuční síť potravinových bank. A protože k největšímu plýtvání dochází v samotných domácnostech, kde se vyhodí přibližně 30 procent všech potravin, dalo si PENNY za cíl zvyšovat také povědomí lidí o využití už na první pohled nepotřebných potravin. I to je jeden z důvodů, proč je tváří PENNY v boji proti plýtvání kuchař Martin Škoda. „Nejsem vyučený kuchař. Od mládí je to moje hobby, které se stalo mým povoláním. A protože sám mám zkušenosti, jak uvařit nic z ničeho, tak je pro mě přirozené a logické, že bojuji proti plýtvání,“ říká Martin Škoda a dodává: „V našich kuchyních vždy najdeme starý chleba a další potraviny, o nichž si myslíme, že je už neodkážeme zužitkovat. Často přitom stačí tak málo, a dokážeme z nich uvařit velmi chutné jídlo.“

Martin Škoda proto tentokrát pozval do své kuchyně Veroniku Láchovou, ředitelku České federace potravinových bank, aby společně ukázali, jak lze snadno a rychle uvařit pečenou zeleninu s omáčkou ze starého chleba nebo jogurtovou polévku s cizrnou. „Právě chleba a jogurt patří k potravinám, které v domácnostech vyhazují lidé nejčastěji. Obecně to pak jsou ovoce a zelenina, pečivo a jeho zbytky, balené potraviny včetně obalu, a to jak rostlinného, tak živočišného původu,“ říká Veronika Láchová a dodává: „Zpracování potravin v domácnostech je jedna z cest boje proti plýtvání. Pro nás je pak důležitá podpora společnosti PENNY, která za posledních 5 let věnovala na rozvoj naší infrastruktury a zázemí věnovala bezmála 20 miliónů korun. Jen díky tomu se řadíme na evropskou špičku v rámci potravinových bank a za současné složité situace můžeme naši síť dál rozvíjet a být potřebným blíž po celé zemi.“

Do potravinových bank PENNY přispívá pravidelně řadu let a je současně tradičním partnerem Sbírky potravin. Nejinak tomu bude i letos na podzim, když se do Sbírky potravin konané 20. listopadu zapojí opět více než 60 obchodů po celé zemi.

Od počátku roku 2018 pomoc potřebným prostřednictvím PENNY překročila hranici 400 tun potravin a drogistického zboží. V době pandemie podpořilo Sbírku potravin mimořádnými dary přesahujícími 10 000 000 korun, tedy více než 150 tunami potravin, a prostřednictvím přímé pomoci přispělo dalšími 60 tunami pomoci.

Zdroj a foto: PENNY Market

Hlavní partner

Partneři

Alianční partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010