Nová kniha Vadima Petrova s názvem Načítání

Členovi redakční rady našeho odborného portálu Mistoprodeje.cz, Vadimu Petrovovi, vyšla v nakladatelství Grada v sérii Cosmopolis nová kniha s názvem Načítání. Kniha se zabývá aktuálním tématem virtuálních životů, kyberterorismu a fake news. 

Adam je představitel internetové generace. Také je programátor, počítačový hacker a aktivista. Je přesvědčený, že dosavadní společenská pravidla musí skončit a nahradí je jiná. Internet a volný přístup všech a ke všemu k tomu dává jedinečnou příležitost. Ne všechny z jeho generace to trápí, život nabízí tolik jiných povyražení než měnit svět, ale je to jedna ze zábavných možností.

Adamova přítelkyně Eva má například o životě zcela jinou představu. Daniel je čerstvý důchodce. Snaží se ještě nějak chytit. Jenže pracovní trh potřebuje mladé lidi, kteří dokážou přepínat mezi reálným a virtuálním světem automaticky, bez přemýšlení. Navíc Daniel cítí, jak mu ubývá energie. Dost sil ho stojí, aby se přicházejícímu stáří ubránil a přirozený úpadek organismu zpomalil. Jeho o dost mladší partnerka Clare věnovala veškerý čas kariéře a životnímu stylu bez dětí. Velkou rodinu ale vždycky chtěla. Má poslední příležitost něco s tím udělat.

Posledním z hlavních hrdinů je Wang. Životní tragédie mu změnila pohled na svět. Stal se vnímavější. Ti všichni mají silnou touhu po životní změně. Jen potřebují impulz.

Facebook nefandí žádné straně, není levicový ani pravicový, nejlépe funguje, když ho pohání vztek. Zesiluje víc negativní emoce než pozitivní. Nejvíce pozornosti strhávají nihilisté a jejich posty generují nejvíce provozu, který je reklamním nosičem. Když se dvě miliardy lidí snaží strhnout co nejvíc pozornosti, výsledkem je, že nejviditelnější skupinou na sociální síti se stanou „assholes“ (hovada),“ říká počítačový odborník a spisovatel Jaron Lanier.

Zneužíváme zranitelnost lidské psychiky. Sociální sítě mají vedlejší důsledky. Doslova mění vztahy ve společnosti. A jenom bůh ví, co dělá Facebook s mozky našich dětí,“ říká Sean Parker, první prezident Facebooku.

A do třetice bývalý viceprezident Facebooku Chamath Palihapitiya: „Myslím, že jsme vytvořili nástroje, které trhají na kusy předivo fungování společnosti. Facebook mění způsob, jímž se lidé chovají jeden k druhému a ke společnosti. Neexistuje důvěra ani veřejná diskuse. To není věc ruské reklamy. Je to globální problém. Nemám na něj dobré řešení.“

Často se ptáme, kdo může za náladu v naší společnosti. Do jaké míry Babiš, STB a proruští trollové, komunisti…Ale do jaké míry si můžeme sami za to, že se přátelé rozcházejí, oživujeme staré křivdy, přestáváme si rozumět a jsme permanentně podráždění a napjatí. O tom je nová kniha Vadima Petrova Načítání. 

Vadim Petrov (* 1957) je původně hudebník jako jeho otec, se kterým sdílí stejné ruské rodové jméno. Zkraje devadesátých let absolvoval zpravodajský kurs v britské MI5. Když se vrátil, pracoval v tajné jednotce přezdívané White House. Poté působil jako tiskový mluvčí prvního premiéra České republiky, ředitel tiskového odboru Úřadu vlády a ředitel kanceláře Rady pro zpravodajskou činnost. Po odchodu ze státní služby zastává různé manažerské a poradenské pozice.

 

Zdroj: Grada, Vadim Petrov

Foto: Grada

 

Hlavní partner

Partneři

Alianční partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010