Ve spotřebě alkoholu jsme na špici
Česká republika se podle nejnovější studie OECD řadí mezi špičku v konzumaci alkoholických nápojů. Ve spotřebě alkoholu se mezi nejvyspělejšími ekonomikami světa umístila na čtvrtém místě. Dokonce předstihla i tak vyhlášenou alkoholovou zemi, jakou je Rusko.
Tyto informace přináší Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své nové zdravotnické studii Health at the Glance 2015.
V České republice každý občan starší 15 let vypije v přepočtu 11,5 litru čistého alkoholu ročně. V konzumaci alkoholu Čechy předběhli jen Estonci, Rakušané a s více než 14 vypitými litry kralující Litevci. Méně než Češi však pijí například Rusové.
Data ukazují, že se průměrná spotřeba alkoholu v mnoha zemích OECD od počátku nového tisíciletí snížila. Nárůst zaznamenaly pouze severněji položené státy – Polsko, Norsko, Lotyšsko či Rusko. Analytici ovšem zjistili, že nadměrnému až rizikovému požívání alkoholických nápojů začínají holdovat i mladí lidé a zejména ženy. K pití pak mají v Česku vřelý vztah zejména ženy s vysokým socioekonomickým statusem. Pro muže platí naprostý opak. Ti s nižším sociálním postavením ve společnosti pijí více.
Je třeba dodat, že ve srovnání s počátkem milénia Češi své pití opravdu lehce omezili. V roce 2000 se tu vypilo ještě o „třetinku“ čistého alkoholu více.
Co se ale ještě více v Česku omezilo, bylo kouření. V současnosti kouří denně méně než čtvrtina české populace starší 15 let. Tabákové výrobky si, stejně jako v Česku, téměř ve všech zemích dopřávají častěji muži. Kupříkladu v Indonésii, pro kterou jsou typické silné cigarety kretekové s aromatickou příměsí hřebíčku, kouří každý den neuvěřitelných 72 procent dospělých mužů. Zřejmě tím dohánějí nulovou spotřebu alkoholu, která je v Indonésii zapříčiněná náboženskými důvody.
Naopak jedině ve Švédsku uvidíte s cigaretou v ruce častěji ženu. Nebude to však tak častý pohled, v kouření jsou totiž Švédové na samém konci žebříčku členských zemí OECD.
Zdroj: Hospodářská komora ČR