Jak může Brexit dopadnout na českého spotřebitele?

Ve čtvrtečním britském referendu se Británie rozhodna pro Brexit, tedy vystoupení z EU. Možná i z EHP. Jaký vlit bude mít toto rozhodnutí na českého spotřebitele?

  •  Dražší roaming

Zvýhodněné ceny roamingového volání a dat platí jen pro země Evropské unie a mobilní operátoři toto striktně dodržují. Odchod UK z EU by znamenal zvýšení cen, a to jak odchozích, tak příchozích hovorů. Dostaly by se na úroveň jiných zemí, které je součástí Evropy, ale nikoli EU.

  • Dražší výběry z bankomatů

Výběry z bankomatů by zdražily. Především u klientů Air Bank, která má v sazebníku ceny pro státy EU a pro ostatní státy. Zatímco nyní klienti Air Bank zaplatí za výběr z bankomatu v UK poplatek 0–25 Kč podle tarifu, nově by to mohlo být ceníkových 100 Kč za každý výběr ze země mimo EU.

  • Dražší zahraniční platby

Zatímco nyní můžete u mnoha bank využít pro převod do Velké Británie sazebník platný pro převod v rámci EU a v případě převodu v eurech často zvýhodněné ceny či bezplatné převody, odchodem Británie by se země dostala do položky „zahraniční platby“.

I běžná europlatba, kdy odesílatel a příjemce platí, resp. přijímají eura, by spadla do zahraničí platby a ta by byla po zásluze zpoplatněna.

  • Vyšší clo a zdražení dovozového zboží

Celní úřady EU zemí včetně České republiky budou na Velkou británii nahlížet jako na zemí mimo EU, a tedy budou pro ni platit přísnější dovozní limity.

Pokud si spotřebitel pošle zboží z britského e-shopu v ceně 22–150 € (cca do 4070 Kč), zaplatí ta něj DPH ve výši 21%. Jestliže zboží překroří tuto hrajici, zaplatí za něj český spotřebitel nejen DPH, ale také clo ve výši 10-15% z ceny zboží. To se samozřejmě bude týkat i zboží, které si spotřebitel doveze osobně.

  • Delší letištní kontroly

Při cestování z a do Velké Británie z evropských zemí musí spotřebitel použít přepážky „non-EU“ zóny. Při cestování se tedy bude muset připravit na delší dobu odbavení.

  • Soukromé zdravotní pojištění

Kartička zdravotní pojišťovny nebude ve Velké Británii platit. Stalo by se to jen v případě, že bude existovat smlouva mezi Velkou Británií a EU, která toto bude umožňovat (např. podobně jako v Srbsku, Makedonii a Turecku).

Na ostrovy tak bude muset český spotřebitel cestovat jen s kvalitním cestovním pojištěním. Ale samozřejmě bude platit princip reciprocity, tedy že s kartičkou britské zdravotní pojišťovny už nebudou její držitelé bezplatně ošetřeni v zemích EU včetně ČR.

  • Britské spotřebitelské řetězce

Je těžké odhadnout, co bude Brexit znamenat pro stávající britské spotřebitelské řetězce (například Tesco, Marks & Spencer, Iceland) působení v zemích EU, když jejich centrály budou už mimo unii. Mohlo by to znamenat přehodnocení jejich působení v ČR i v jiných zemích a prodej stávajících aktiv jinému subjektu, protože mj. britské zboží prodávané v těchto sítích by postupně zdražilo vlivem cla. Ve hře by byly zvláště silné německé či rakouské firmy. Na druhé straně např. francouzský řetězec Auchan docela úspěšně působí na Ukrajině a v Rusku, takže by to zásadní změnu znamenat nemuselo. 

  • Obtížnější reklamace

V rámci zemí Evropské unie má každý spotřebitel právo vrátit do 14 dnů zboží bez udání důvodu, je-li zakoupeno přes internet. To by skončilo a zároveň by spotřebitelé přišli i o možnost obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum s pomocí při řešení reklamací.

 

Toto jsou hlavní body, které mohou na českého spotřebitele dopadnout. Přechodná doba zavádění těchto kroků je dva roky. Uvidíme tedy v budoucích měsících, co se vyplní a jaké nové dohody mezi Velkou Británií a EU budou uzavřeny.

 

Zdroj: mesec.cz

Foto: pixabay.com

 

Hlavní partner

Partneři

Alianční partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010