Co všechno zaplatíte rychleji
Moderní technologii bezkontaktních plateb zprovozní další velké řetězce. V létě ji spustí fastfoodový řetězec McDonald´s či síť kaváren Starbucks. V druhé polovině roku pak bude následovat síť maloobchodních prodejen Albert. Přidat se mají také supermarkety Lidl, Penny Market a Billa, prodejci nábytku IKEA a Kika nebo řetězce Datart, Obi a Hornbach. Zatímco počet pokladen, které tyto rychlé platby umožňují, roste, samotné platební karty s touto technologií zatím klientům stále vydávají jen Citibank a Česká spořitelna. Další na řadě budou zřejmě klienti Fio banky, mBank a GE Money Bank, ostatní banky se přidají později. Bezkontaktní platby kartou mají zrychlit a zjednodušit úhradu menších nákupů do 500 korun. Jako první z velkých řetězců je vloni na podzim v běžném provozu spustil Interspar, postupně se přidávají další obchodníci.
Pět možností pro obchodníky
Obchodníci si nyní v Česku mohou vybírat mezi platebními terminály České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Tři z těchto pěti bank již terminály s bezkontaktní funkcí nabízejí. Zařízení České spořitelny pro bezkontaktní platby využívají vedle zmíněné sítě Spar ČOS (supermarkety Spar a hypermarkety Interspar) také řetězce C&A, bauMax, Česká lékárna (dr. Max), knihy Dobrovský, kina Cinema City, potraviny Flosman a pražské prodejny Kaufland. Komerční banka zatím tuto technologii zprovoznila u 35 obchodníků, z toho ve 20 případech v Praze. S výjimkou hypermarketů Globus jde spíše o menší obchody jako Pekařství Paul, Mangaloo Fresh Bar, Restauraci Kyvadlo či O2 Café. ČSOB spustila své bezkontaktní terminály například v knižních obchodech Neoluxor, v síti prodejen tiskovin a tabákových výrobků společnosti Valmont a také v některých lékárnách.
Další plány
Zbývající dvě banky umístění nových terminálů k obchodníkům teprve plánují. Během léta zprovozní UniCredit Bank bezkontaktní platby v řetězcích McDonald´s a Starbucks. Další prioritou pro tuto banku pak budou prodejny drogerií Schlecker, kterou nedávno koupila česká síť drogerií Teta, a také benzinové pumpy Agip a Benzina. Poslední z provozovatelů platebních terminálů, Raiffeisenbank, zatím konkrétnější informace neuvedla. „V tuto chvíli dokončujeme jednání s vybranými provozovateli našich terminálů a v brzké době začneme instalovat terminály pro bezkontaktní platby,“ sdělil pouze obecně mluvčí banky Tomáš Kofroň.
A kde se nová technologie objeví do konce letošního roku? Česká spořitelna vybaví novými terminály v následujících měsících prodejny Penny Market, Billa, Kika, Datart, Makro, Hornbach, Žabka, Terno (Jednota) a také hobbymarkety Obi (v ruzyňské prodejně tohoto řetězce lze bezkontaktní platby otestovat již nyní, probíhá tam pilotní projekt). Komerční banka a ČSOB takto konkrétněji o dalších plánech nehovoří. „Primárně se bude jednat o typy obchodníků, kde bezkontaktní akceptace dává smysl. Tedy tam, kde je kladen důraz na rychlost odbavení zákazníka a kde je průměrná karetní transakce do 500 korun. Konkrétně se jedná o supermarkety, čerpací stanice, dopravu, lékárny či třeba fastfoody,“ naznačila mluvčí ČSOB Pavla Hávová alespoň obory, kde by se bezkontaktní placení mělo v blízké budoucnosti uchytit. Také další maloobchodní řetězce by bezkontaktní platby měly nabízet již během letošního roku. „Tuto technologii momentálně testujeme,“ říká mluvčí prodejen Lidl Lucie Borovičková. Již dříve přitom Lidl informoval, že bezkontaktní platby chce letos zavést ve všech svých prodejnách. „Možnost platby bezkontaktními kartami v prodejnách Albert připravujeme, zákazníci je budou moci využívat v druhé polovině letošního roku,“ přidává se Judita Urbánková, ředitelka komunikace společnosti Ahold.
Bezkontaktně by ještě letos mělo jít platit také třeba za švédské bytové doplňky v obchodech IKEA. „Bezkontaktní platby zatím provozujeme v obchodním domě IKEA Bratislava a hodnotíme je velmi přínosně. Jsou pohodlné a šetří čas. V České republice se budeme snažit zavést je do všech obchodních domů co nejdříve, již na tom pracujeme,“ řekl pro Aktuálně.cz již v únoru mluvčí společnosti Petr Chadraba.
Karty pro klienty
Aby nové terminály někdo v obchodech využíval, musí banky postupně začít nabízet také karty, speciální nálepky či technologie pro chytré mobilní telefony, kterými bude možné bezkontaktně platit. Bezkontaktní karty začala jako první v Česku v červnu 2011 nabízet Citibank, jde ovšem jen o kreditní karty. Jako doplněk mohou zájemci získat i bezkontaktní platební nálepku, kterou si mohou přilepit třeba na svůj mobilní telefon. Od října 2011 vydává debetní karty s bezkontaktní funkcí Česká spořitelna. V únoru to vypadalo, že je jako třetí v pořadí doplní mBank. Ta slibovala bezkontaktní karty do své nabídky zařadit během několika týdnů. V půlce května je stále nenabízí. „Na bezkontaktních kartách v současné době v mBank pracujeme,“ říká mluvčí Ivana Buriánková. Možná ji tak předstihne Fio banka, která již dříve oznámila, že letos končí s kartami, které jí vydává ČSOB, a začne vydávat své vlastní. Mezi novými kartami budou i ty s bezkontaktní funkcí. Plán je přijít s novými kartami do konce poloviny roku. V září by pak vybrané debetní a kreditní karty o bezkontaktní funkci měla rozšířit také GE Money Bank. Do konce roku by se pak měly objevit také v nabídce ČSOB, Komerční banky, Zuno Bank a podle únorových informací také v nabídce UniCredit a Raiffeisen Bank.
„Nyní se zaměřujeme především na platby prostřednictvím mobilního telefonu, kde je těsně před spuštěním pilotní provoz projektu Mobito, na kterém se podílí čtyři banky a tři operátoři. Mobito propojuje účet klienta s mobilním telefonem, umožní tak nejen platby u obchodníků, ale například i převody mezi jednotlivými účty,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Rozšíření bezkontaktních plateb plánuje v letošním roce Citibank, která vedle kreditních karet s bezkontaktní funkcí připravuje také možnost bezkontaktního placení pomocí mobilního telefonu vybaveného NFC technologií, a to bez nutnosti pořizovat dodatečná zařízení. Na podobné technologii (jen pro iPhone) nyní pracují také v České spořitelně a v Komerční bance, kde shodně běží pilotní projekty.
Podvodů se banky nebojí
Hlavní výhodou bezkontaktních plateb je zrychlení transakcí. V Česku fungují tak, že při platbách do 500 korun není třeba zadávat PIN, a malý nákup tak zaplatíte pouze přiložením karty k terminálu. Omezen je vedle výše nákupu také počet transakcí, které lze uskutečnit bez ověření platby pomocí PIN.
Případný zloděj karty sice může zaplatit několik dalších nákupů po maximálně 500 korunách, majiteli karty prý ale škoda nehrozí. Například Česká spořitelna již dříve naznačila, že takové zneužití proplatí, samozřejmě pokud nepůjde o účelový podvod. Ke kompenzaci přitom nebude nutné speciální pojištění.
„Zkušenosti ze zemí, kde už bezkontaktní platby fungují, neukazují na výrazný nárůst podvodů,“ řekl vloni Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny. Ani předloňská novela zákona o platebním styku, která v Česku zvýšila odpovědnost bank za zneužití karty, nevedla podle něj k výraznějšímu zneužívání.