Pivo je na Starém Brně odpradávna doma
Značka Starobrno představuje světlé výčepní pivo Staré Brno. Jeho název má především připomenout, kde je pivo doma – tedy na Starém Brně. A právě v této nejstarší části města se také začala odvíjet předlouhá historie vaření piva.
Staré Brno je nepasterizované světlé výčepní pivo. Starobrněnští sládci ho vaří z kvalitních surovin poctivě na dva rmuty. Spodně kvašené pivo je charakteristické svou svěží jemně hořkou chutí se středním řízem. Tradice vaření světlých výčepních piv se na Starém Brně ctí po staletí – a nové pivo s příznačným názvem je jejím dalším pokračovatelem.
Starousedlíci jsou na dějiny pivovarnictví a vaření piva na „Mendláku“ a v jeho bezprostředním okolí právem hrdí – a to možná neznají zdaleka vše. Historie totiž sahá více jak tisíc let nazpět, do doby, kdy na břehu řeky Svratky pulsoval život v osadě zvané Staré Brno. A právě zde tehdy vznikl legendární hostinec U Modrého lva, rušné a čilé místo setkávání místních obyvatel. Pak přibývaly na Starém Brně taverny další, ostatně setkávání se a povídání nad pivem je vlastní každé době. Další část historie napsala královna Eliška, která v roce 1323 na Starém Brně založila cisterciácký klášter, jehož součástí se o dva roky později stal pivovar – ten stál mimochodem v místech dnešní Pivovarské restaurace na Mendlově náměstí. Jeho poslední majitelé Josef Mandel a Hermann Hayek se v roce 1872 rozhodli vybudovat pár desítek metrů odtud, v ulici Hlinky, nový moderní pivovar.
„Uvedení pánové dali vzniknout místu, kde se starobrněnské pivo vaří dodnes. Dalo by se dokonce říci, že se odtud šíří dobrá nálada do širokého okolí. Tak na zdraví a na Staré Brno, kde to všechno začalo,“ představila pivo Staré Brno manažerka značky Petra Havlišová.
Do obchodní sítě i hospod Staré Brno putuje postupně od března. Za zmínku stojí i nová etiketa s historickým vzhledem, která jistě udělá radost mnoha sběratelům. A z některých hospod si pivaři mohou odnést pohlednici s motivem etikety.
Zdroj a foto: Starobrno