Samoobsluhy chtějí prodávat léky
Při horečce, bolestech hlavy, zubů nebo třeba při nevolnosti už nebudou muset lidé spěchat do lékárny. Léky jako paralen či kinedryl si budou moci koupit v běžné samoobsluze. A to i v malých vesnicích, kde ani žádné lékárny nejsou.
Rozšířit sortiment o léčiva bez předpisu, jejichž prodej je možný i mimo lékárnu, hodlá rozsáhlá „venkovská“ družstevní síť prodejen Coop. A není jediná; o léčiva v regálech se zajímají i další obchodní řetězce zaměřené hlavně na potraviny.
Podle šéfa řetězce Coop Zdeňka Juračky by první desítka prodejen mohla začít prodávat mezi lidmi oblíbené a běžné léky letos na podzim.
„Chceme léky dodávat do venkovských prodejen, ať lidi nemusí daleko jezdit,“ říká Juračka o ambiciózním plánu. Vesnické jednoty by tak mohly nahradit ubývající výdejny léků, tedy odloučená pracoviště lékáren s omezeným sortimentem.
Problémem je, že řada dosavadních pokusů prodávat léky mimo lékárny zkrachovala. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv má povolení jen 150 prodejců a jejich počty rok od roku klesají.
Léčiv, která je možné prodávat mimo lékárny, je totiž tak málo, že v celkových tržbách zabírají nakonec jen zanedbatelnou položku, kvůli níž se málokomu vyplatí investovat do nákladných školení pro zaměstnance.
Juračka chce proto s ministerstvem zdravotnictví jednat o rozšíření seznamu léčiv, která se takto smějí prodávat. „Chtěli bychom prodávat například aspirin,“ říká Juračka. Ale prosadit to nebude snadné, proti jsou lékárníci. Podle nich je nebezpečné prodávat léky bez odborných rad skutečného lékárníka.